A hagyományos elemzés Nyilas Misit úgy skatulyázza be, mint proto-művészlelket. Két ballábbal mozog a földön (a művészt nem érinti meg a gyakorlat), lépten-nyomon sírva fakad (a művész érzékeny), verset farigcsál Simonyi óbesterről (a művész idealista), üres papírt köttet be (a művészt megérinti a könyv mint szakrális objektum, amely kívánja, hogy megíródjon), kulimunkát végez (a művésznek megélhetési problémái vannak), a családja szegény (a művészt az élet fejszecsapásai faragják) – és így tovább, a végtelenségig.
Egy regényhősnek – pláne, ha kölkökkel olvastatjuk – nem árt némiképp kapcsolódni a mai gyerekek saját életéhez. De legyünk megengedőek, ha mondjuk a hős nem kapcsolódik a mai gyerekek saját életéhez (hiszen Nyilas Misit állandó sírása, problémái megoldása iránti teljes tehetetlensége végtelenül ellenszenvessé teszi a diákok szemében) – de talán legalább a maga korának mércéje szerint (1920) képvisel valamiféle értékrendet. Aha.
Csakhogy gondoljunk bele – Nyilas Misi sorsát mi oldja meg? Jön Géza bátyja, akinek elsírja, hogy nem szeretne többé debreceni diák lenni – oszt kész. Fú, ez igen. A paternalizmus diszkrét bája. A tekintélyes személy, az idősebb (ezért természetesen okosabb), a felnőtt segít. Kiemeljük a művészt a kegyetlen világból, ahol más idősebbek (a mocsoklavór tanárok a fegyelmi tárgyaláson például, vagy Török János, a szemét hedonista) játékszere volt, és új esélyt kap pataki diákként. Ja, ott majd tuti jobb lesz neki.
Most tehát az a tanulság,
- hogy bízz a felsőségben, és jobb lesz neked (csak legyen jófej rokonod, mert anélkül cseszheted) – ez nemcsak ma, hanem 1920-ban is aljas és hazug; vagy
- hogy a művész segítségre szorul, szegényke, mert ő nem ebbe a világba való – de miért is nem terápiára? tán Nyilas Misi rímfaragása értéket képvisel? vagy elég a tehetség puszta ígérete? de miért is?
Válassz, olvasó, kivel azonosulsz: Nyilas Misi – impotens, Orczy – érzéketlen gazdag, Sanyika – bunkó, Gyimesi – jellegtelen, satöbbi. A tanterv szerint Misi a nyertes, lécci, válaszd őt!

Akkor nyilván itten nem példaképet adunk a gyerekek kezébe, hanem úgynevezett irodalmi értéket. Azt aztán tényleg kapunk – tán elég utalnom arra, hogy még a fejezetek rövid összefoglalója sem mindig passzol, akad olyan fejezet, amelyben az intróban leírt esemény meg sem történik (e heti rejtvényünk, hogy melyik ez a fejezet, legalább a kedves olvasó újraolvassa a művet). És az a sok eredeti ötlet! Újszerű narráció! Originális cselekményvezetés! Szállóigék! … ugorgyunk.
Kapunk ezen felül kapitalizmus-kritikát is – csak mutatóba: „És azok a gazok, azért a pénzért: nem nézik azok, hogy mit teremtett oda nekik a kis Nyilas mester, csak azt számították, spekulálták a tompa eszükkel, hogy: a forint: a krajcár...” Hát, ha az életre nevelünk az iskolában, akkor tényleg nagyon hasznos megutáltatni azt a keretet, amiben valószínűleg a lurkók teljes felnőtt élete telik majd (hacsak addig nem leszünk banánköztársaság).
Ez komolyan minta lehetne?
Hoppá-hoppá, lehet, hogy nem is ezért olvastatjuk, hanem talán a szentenciózus részek szükségesek ahhoz, hogy a mai kölkök teljes emberré legyenek: „Hát nem borzasztó az, hogy itt vagyunk Európa közepén, élünk, dolgozunk, kínlódunk, dalolunk, vigadunk; s nincs az egész világon sehol még nép, amelyik megértené a mi nyelvünket... Sem a nyelvünket, sem az érzéseinket, sem az életünket. Magunkban kell itt lennünk, senkire se lehet számítani, csak ellenségünk van a világon, barátunk, rokonunk sehol.” – ha nem hagytam volna abba az olvasást, azt hiszem, egy kesergőre gyújottam volna legszívesebben. Sírjon ilyet a Benyhe János a Dohogóban, a különben általam kedvelt Heti Válasz egyetlen igazán komikus rovatában, de ne legyen már kötelező ez a szemlélet… Gagyi, gagyi, gagyi.
Kapunk ám az arcunkba még szebbet is: „csodálatos, hogy a szenvedő ember körül is minden természetes és vidám; szinte nem érdemes élni, ha az élet ilyen kevéssé vesz részt a szív fájdalmában” – ez jól van mondva, kedves író úr. És ne feledkezzünk meg a magyar irodalom (de talán a világirodalom) leggiccsesebb utolsó mondatáról, idézem: „S fejét leejtette, s márványszínű lett a szoba, s egyszerre kimondhatatlan vágy fogta el: menni, elmenni innen abba az iskolába, ahol már ő tanít... ő... a drága, az édes jó bátyja... az égbe... az égbe... mert az maga az ég...” – mi van? Giccs, giccs, giccs. Zsiga, a három ponttól nem lesz a zagyvaságból értelem…!
Ha valaki lépne, és kihajítaná ezt a vackot a kötelező olvasmányok közül, az jó lenne. Mindhalálig.